Január, 2021

26jan19:0020:00Törölt eseményGyimesMartin Maraton

Esemény részletei

Tájékoztatjuk kedves közönségünket, hogy Magyarország kormányának döntése értelmében, a járványhelyzetre való tekintettel 2021. január 31-ig a Magyar Nemzeti Táncegyüttes minden előadása elmarad.
Előadásainkra vásárolt jegyeiket a vásárlás helyszínén tudják visszaváltani.
Megértésüket és együttműködésüket köszönjük – vigyázzanak, vigyázzunk egymásra!

MARTIN MARATON

Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus, Dr. Martin György eredeti táncgyűjtéseinek ihletésére, a nagyszerű tudós munkássága előtt tisztelegve indította el néhány évvel ezelőtt Élő Martin Archívum sorozatát. A sorozat forradalmasította a magyar színpadi néptáncművészetet és példát mutatott arra, hogyan lehet az autentikus néptáncot tökéletesen elsajátítva, a „tiszta forrást” megtartva, magas művészi értékű előadásokat létrehozni. Ezek a műsorok amellett, hogy bemutatják egy- egy vidék legmélyebben, legaprólékosabban megismert és elsajátított autentikus táncfolyamatait, kiemelkedő táncos egyéniségeit; lehetőséget adnak arra, hogy a nézők rácsodálkozzanak saját tánc és zenei kultúrájuk gazdagságára és szépségére. Az előadások mély és őszinte pillanatainak mindegyike egy- egy vallomás az alkotó elkötelezett szeretetéről a népi kultúra iránt.

Az öt részből álló sorozatban Kalotaszeg, Mezőség, Bonchida háromszor, Gyimes és Szatmár címmel, Dr. Martin György és munkatársai, illetve Zsuráfszky Zoltán saját gyűjtései alapján mutatja be a Magyar Nemzeti Táncegyüttes az „Élő” táncarchívumot, öt héten keresztül.

Művészeti munkatárs: Zs. Vincze Zsuzsa     Zenekarvezető: Papp István Gázsa

Rendező-koreográfus: Zsuráfszky Zoltán

 

Gyimes

Az „Élő Martin Archívum” sorozat VI. állomása az ezeréves határ mentén fekvő erdélyi Gyimes.

Zsuráfszky Zoltán a 70-es évek közepétől gyakran járt Gyimesben, amely akkor még mind néprajzilag, mind a táncgyűjtések szempontjából igazi fehér foltnak számított. A vidék szépsége és a tánc ősi, archaikus jellege lenyűgözte és örök rajongójává tette a fiatal táncművészt és táncgyűjtőt, aki így a legelsők között tanulhatta meg és leshette el az ott élő magyarság tánckultúráját. Martin György a kezdetektől atyai figyelemmel kísérte az akkori fiatalok néprajzi gyűjtéseit, irányította szakmai munkájukat. 1980-ban felhívta Zsuráfszky Zoltán (Zsura) figyelmét arra, hogy egy hiánypótló munkára van szükség a táncgyűjtések terén; az első gyimesi hangosfilm elkészítésére. Hosszas előkészületek után, az akkori politikai helyzet nehézségeit leküzdve, a felvételre 1980 augusztusában került sor egy jeles gyimesi adatközlő, Kicsi Kóta Károly pajtájában.

Sorozatunk legújabb darabjának apropója nem más, mint a 30 évvel ezelőtti filmezés. Műsorunkban, e ma már archívnak számító film pontosan megtanult anyagával, illetve a gyimesi táncok ihletésére készült koreográfiákkal szeretnénk olyan színpadi formában megőrizni Gyimes népművészeti örökségét, amelyben egy pillanatra együtt dobban a szívünk, együtt dobbantunk a gyimesi csángó magyarokért.

 

Közreműködik a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és Zenekara

Néprajzi szaktanácsadó: Sára Ferenc

Jelmez: Zs. Vincze Zsuzsa, Gömöri Éva

Díszlet: Tóth Kázmér

Művészeti asszisztensek: Zs. Vincze Zsuzsa, Hajdú Flórián

Zene: Papp István „Gázsa”

Rendező-koreográfus: Zsuráfszky Zoltán, Kossuth-díjas, kiváló művész

Az előadás a Nemzeti Táncszínház szervezésében jött létre!

 

Tekintse meg az Élő Tánc-archívum képgalériáját!

Időpont

(Kedd) 19:00 - 20:00

Helyszín

Nemzeti Táncszínház

Budapest, Kis Rókus u. 16-20, 1024

Szervező

Nemzeti TáncszínházFebruár 15-én nyitotta meg kapuit Budapest egyedülálló új kulturális színtere: a Nemzeti Táncszínház új épülete, mely a Millenáris Parkban kapott helyet. A legmodernebb színháztechnikával felszerelt, különleges építészeti megoldásokat felvonultató épületben két színházterem és kamaraterem várja a tánc szerelmeseit, emellett próbatermek segítik a professzionális táncosok felkészülését. Az épület előcsarnoka a park látogatói számára is nyitott közösségi térré válhat, lehetőséget adva arra, hogy a Millenáris még inkább bekerüljön a fővárosi vérkeringésbe. http://nemzetitancszinhaz.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé.

X