A 2017-es budapesti bemutatóját követően számos szakrális helyszínen volt látható a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Nemzeti Színház közös produkciója, a Csíksomlyói passió. A Nyereg, az Esztergomi Bazilika előtti tér, illetve a debreceni Kossuth tér után a Kolozsvári Magyar Napok keretében a Kolozsvári Állami Magyar Színház adott otthont az előadásnak, amely ismét számos lélekemelő pillanatot okozott mind a nézőknek, mind pedig az alkotóknak.
Augusztus 20-án, Magyarország születésnapján különleges helyszínen játszhatták a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészei és a Nemzeti Színház társulatának tagjai a Csíksomlyói passiót: Jézus szenvedéstörténetének erdélyi alapokon nyugvó színpadi verziójával méltón ünnepelhette a Kolozsvári Állami Magyar Színház közönsége az államalapítást. Tompa Gábor, a teátrum igazgatója köszöntő beszédében úgy fogalmazott: az előadás a Kolozsvári Magyar Napok fénypontja.
Grezsa Csaba, a nemrég kinevezett kolozsvári főkonzul is köszöntötte a két társulatot és a nézőket, beszédében hangsúlyozva azt a ma is aktuális kérdést: „hol vagy, István király, téged minden magyar kíván”. A válasz pedig ma is sokaknak szolgál megnyugvásul: „Szent István szellemisége ott van mindannyiunk szívében, a magyar kultúra és anyanyelv révén bárhol a világban egymásra ismerhetünk” – fogalmazott a főkonzul. Hozzátette: kereszténység nélkül nincs a magyarságnak jövője és azt is fontos szem előtt tartani, hogy Szent István nem az önfeladást, hanem a kitartó munkát választotta.
A Csíksomlyói passió alkotói egy olyan új színpadi nyelv megteremtését tűzték ki célul, melyben a bibliai történet 18. századi ferences iskoladrámákból ismert interpretációja, valamint Szőcs Géza Passió című, 1999-ben megjelent kortárs költői átirata szerves egységet alkot a Berecz András által megszólaltatott vallásos népénekekkel és Zsuráfszky Zoltán néptánc alapú koreográfiájával, melyet a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészei adnak elő. A kívánt hatás pedig az előadás zarándokútjának ezen állomásán sem maradt el: vastaps fogadta a produkcióban szereplő művészeket. A nézők között helyet foglalt a Magyar Nemzeti Táncegyüttes művészeti igazgatója mellett a darab táncdramaturgja, szakmai vezetőnk, Zs. Vincze Zsuzsa is.