A Magyar Nemzeti Táncegyüttes Zenekarának tevékenysége szervesen épül be a Zsuráfszky Zoltán és Zs. Vincze Zsuzsa által vezetett együttes művészeti munkájába. Feladataik sokrétűek, a Táncegyüttes produkcióinak zenei kísérete mellett részt vesznek dramatikus táncszínházi előadások zenei anyagának elkészítésében, valamint önálló koncertekkel is színesítik az együttes művészeti tevékenységét. Ezekből a kiemelkedő munkákból készült most egy lemeznyi válogatás Táncalávaló címmel, amelynek bemutatására a Táncháztalálkozó keretein belül kerül sor április 2-án a Papp László Budapest Sportarénában. Erről beszélgettünk a zenekar vezetőjével, Papp István Gázsával.

Ez lesz a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Zenekarának első lemeze. Hogyan állt össze a zenei anyag?
Az elmúlt évek tapasztalatai egyértelművé tették, hogy mi alapvetően tánckísérő zenekar vagyunk, így nyilvánvaló volt, hogy a Táncegyüttes előadásainak zenéiből mutassunk be részleteket a lemezen. Az volt az alapötlet, hogy a korábban eddig csak táncszínházi produkciókban elhangzott illusztris, népszerű és jól sikerült feldolgozások mellett kerüljenek fel az albumra a saját folklór számaink is – a szólistáknak is megmutatkozási lehetőséget biztosítva.
A szerkesztés során vezérelv volt számomra, hogy a hallgatók szemszögét figyelembe véve rakjam egymás után a számokat: egy dübörgő-hangzatos, nagyon sok hangszerrel szóló dal után jólesik a líra, így talán könnyebb feldolgozni az élményeket, átélni a zenei anyag teljességét.
Van kedvenced?
Igen, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Drakula utolsó tánca című produkciójának Nyitóképe, szerintem ez kiválóan sikerült, nagyon jó feldolgozás lett. Ezen felül nagyon szeretem az Élő Martin Archívum öt műsorából összerakott egyveleget is. A 23 perces anyagban egymástól eltérő típusú zenék keverednek, jelen van benne a legényes, a négyes, a csárdás, a friss vagy éppen román.

Milyen hangulatban telt a stúdiófelvétel?
Nagyon ritkán adatott meg az életünkbe, hogy ne égett volna a körmünkre a munka. Általában úgy dolgoztunk a stúdióban, hogy az utolsó pillanatban, akár még éjjel is javítva egy-egy dolgot. Aztán jött a pandémia, akkor merült fel az ötlet is, hogy kellene egy zenekari CD-t csinálni, és így végre úgy tudtunk dolgozni az anyagon, hogy mindenre volt időnk, nem csak a felvételekre, hanem az utómunkára is. Ideálisak voltak a körülmények.
A Táncháztalálkozó keretében fog bemutatkozni a Táncalávaló április 2-án, várjátok már a koncertet?
Izgatottan várjuk, igen, de még nem kezdtünk el készülni rá, mert most még a Magyar Nemzeti Táncegyüttes másnapi gálaműsorának zenei anyagán dolgozunk. A Táncháztalálkozón az egész CD-t nem fogjuk tudni bemutatni, de igyekszünk változatos és mindenki számára érdekes válogatást játszani a Papp László Budapest Sportaréna Kodály Termében.
Az interjút a Papageno oldalán is elolvashatják.