“A szervezet olyan mint egy család, gondozni, ápolni kell”

Az élet nem állt meg a Magyar Nemzeti Táncegyüttes számára a kihívásokkal teli elmúlt időszakban sem. Balog Ádámot, szervezetfejlesztésért és egyéni tanácsadásért felelős munkatársunkat kérdeztük a mindennapok kihívásairól, illetve az együttesünkben betöltött szerepéről és elképzeléseiről.

2021. február 19. – Aradvári László

Bakancslistádon szerepelt a táncos csizma?

Nem kifejezetten, sőt, a lábamon sem volt sokat eddigi életem során. Bíztam benne, hogy nem kell eltáncolnom egy legényest, más célból vagyok itt.

Milyen út vezetett számodra az együttesig?

Azt már régen tudtam, hogy emberekkel szeretnék foglalkozni, egy ideig ezt színészként, illetve rendezőként képzeltem el. A gimnazista évek alatt ébredtem rá, hogy számomra a legizgalmasabb dolog mégiscsak maga az ember és ezt a sokszínűséget a pszichológiai tanulmányok is tükrözik.
Az interperszonális és interkulturális szakirány, amin végeztem kifejezetten a különböző csoportok megismeréséhez és támogatásához vitt közelebb. A szervezetlélektant, a munka világának pszichológiáját padovai tanulmányaim során ismertem meg egyre jobban. Azóta is képzem magam ebben a témában, a tanulás örökké tart. Ennek köszönhetően volt alkalmam részt venni egy megyei kórház fejlesztésében több mint 3000 dolgozóval, azonban ez az első alkalom, hogy nem projekt jelleggel, hanem állandó munkatársként dolgozom, mint szervezeti pszichológus.

Bevett szokás ilyen szakembert alkalmazni művészeti intézményben?

Tudtommal nem jellemző, azonban a művészettel, mint kifejezési formával dolgoznak művészetterápiában és a szervezeteket már a 30’-as évek óta vizsgálják és segítik munka- és szervezetpszichológusok. Ebből a szempontból a munkahely tevékenysége másodlagos szerepet tölt be, sokkal fontosabb a belső folyamatok, a rendszer felépítése és működése, a munkavállalók megélései.
A pszichológia természete, hogy vizsgálódásának tárgya bármi lehet, ami az embert érinti és egy társtudományhoz kapcsolódva új színezetet kap. A világ szinte minden területének vannak lélektani vonatkozásai és azok működésmódja a megfelelő szemlélettel és látásmóddal megismerhető és segíthető, az előadóművészettel sincs ez másképp.

Ennek fényében te milyen feladatokat látsz el a Magyar Nemzeti Táncegyüttesnél?

Két funkció mentén látom a munkám: egyrészt a már említett szervezetfejlesztést végzem, másrészt a munkavállalóknak, táncosoknak nyújtok egyéni tanácsadást.

Hogyan zajlik egy szervezetfejlesztés?

Első körben felmérjük a szervezetet különböző jellemzők mentén: minél több adatot gyűjtünk össze, hogy tisztán lássuk, milyen erőforrásai vannak, hol lehetnek olyan területek, amiben fejlődhet. Ez egy hosszabb folyamat, de rendkívül fontos kiindulási alapot ad a további munkához és az egyéneknek is hasznos lehet a felismerés: “Nahát, mi így működünk?”

Mennyi időbe telik fejleszteni egy munkahelyet?

Emlékszem mennyire meglepő volt, amikor először tanultam arról, hogy a szervezetek gyakran hasonlítanak működésükben a családokhoz, pedig így van! Márpedig a jól működő család sem úgy lesz, hogy létrehoztuk és onnantól minden megy magától: gondozni, ápolni kell. Igazából mindkettő egy kerthez hasonlítható, ami törődést igényel nap mint nap, mást ősszel és mást tavasszal, este és reggel.

Ezzel szemben a tanácsadásban külön-külön, személyesen az emberekkel dolgozol. Miért szükséges az egyéni támogatás a munkahelyen? A lelki dolgok nem a magánélethez tartoznak inkább, mint a munkahelyhez?

Csakhogy a lelkiállapotunk, belső erősségeink és nehézségeink kihatnak a munkánkra és fordítva. Napjaink egy jelentős részét a munkahelyünkön töltjük, éppen ezért nem mindegy azt milyen légkörben tesszük és milyen hatások érnek. Legtöbb esetben a közvetlen munkatársainkat sem mi válogatjuk össze, kulcsfontosságú mégis hogyan tudunk együttműködni velük. Más problémái vannak egy vezetőnek és más egy gazdasági osztályon dolgozónak, megint más egy táncosnak vagy egy zenésznek, énekesnek. Az ő támogatásukhoz nagy segítség egy külső személy.
Arról nem is beszélve, hogy a profi sportvilágban mára bevett szokás a különböző segítő szakemberek mellett pszichológust is alkalmazni, márpedig a táncosok világa kísértetiesen hasonlít mondjuk az olimpikonokéhoz: a fokozott fizikai igénybevétel mellett szellemi erőfeszítést is megkíván ennyi műsor megjegyzése és még sorolhatnánk. A nagy kihívásokra nem mindenki ugyanolyan módon reagál, kifogyhatnak a tartalékok, ami kiégéshez is vezethet. Szerencsére ez, és sok hasonló nehézség orvosolható, megelőzhető, ha kellő odafigyeléssel vagyunk önmagunk iránt. Ahogy az izomzat, úgy az emberi lélek is fejleszthető – bizonyos határokon belül – és megnyugtató a tudat, hogy lehetőség adatik ehhez segítséget kérni.

Hogyan segíthetsz a fejlődésben és az elakadásokban?

Mindenkinek másként. Nagy hangsúly van a személyességen, hiszen mindenki máshogy működik, ezért a különböző támogatásra van szüksége különböző személyeknek. Gyakran egészen apró lépések is elegendőek ahhoz, hogy nagy változásokat érjünk el, nem kell egyből maratont futni. Amikor azt kérdezik tőlem, hogy miért hasznos egy pszichológusi konzultáció, vissza szoktam kérdezni: mikor volt veled utoljára, hogy valaki rád figyelt 45 percig folyamatosan? Már a másik meghallgatásának, az őszinte odafordulásnak is hatalmas ereje van.
Emellett persze szeretnék egyéb programokat, csoportos tréningeket, interaktív előadásokat tartani, ahol egy téma mentén közösen gondolkodhatunk. Ezekhez gyűjtjük az adatokat. Mivel a profi táncosok életpályája abban is hasonlít az élsportolókéhoz, hogy ezt sem lehet örökké végezni, így érdemes a jövőre tudatosan készülni. Ennek segítése érdekében tervben van egy életpálya-program kialakítása, ami segíthet a szakmai út átláthatóvá tételében, a különböző szakmai életszakaszok megélésében. Fontos azonban, hogy nem én hozom a megoldásokat, ötleteket, a változás akkor lesz eredményes, ha abban az emberek szervesen részt vesznek és róluk szól.

Milyen eredménnyel lennél elégedett egy év múlva?

A szervezetfejlesztés és az egyéni munka sem hoz azonnali eredményeket, de a kitartás meg fogja hozni gyümölcsét. Abban bízok, hogy egy év múlva már beindulhatnak azok a folyamatok, amik a pozitív irányú változáshoz vezetnek. Talán még egy kalotaszegi pontot is ellesek addig.

X